Według raportu Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń „Największe zagrożenia dla bezpieczeństwa w internecie w roku 2013” zagrożeniem nr 1 na przyszły rok są – Zagrożenia dla platformy Android . W skali 1-5 polscy eksperci bezpieczeństwa teleinformatycznego ocenili je na 4,35.
Użytkownicy urządzeń z systemem Android są narażeni na coraz większą liczbę zagrożeń. Niezwykła popularność platformy sprawia, że jest ona coraz częstszym celem ataków. Niestety, z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej szkodliwych programów. [WYKRES, VIDEO]
„Rok 2013 to nadal trwająca ekspansja technologii mobilnych i przenoszenia biznesu w „chmury”. Najlepszy współczynnik ROI dla przestępcy jest tam, gdzie działają zasady Pareto i „low hanging fruits” (ang. nisko wiszące owoce). Z uwagi na popularność nowych urządzeń i innowacyjnych sposobów przetwarzania informacji uważam, że właśnie tam skoncentrują swoje działania. Działając reaktywnie nie zdołamy sobie z nimi poradzić na czas, a „ciemna strona” z tego korzysta. By się przed tym ustrzec powinniśmy działać pro-aktywnie z myślą o przyczynach występowania podatności wykorzystywanych przez przestępców.”
– Przemysław Skowron / WhiteCat Security
„W roku 2013 spodziewałbym się dynamicznego rozwoju zagrożeń związanych z platformami mobilnymi w związku z upowszechnieniem tzw. smartfonów oraz nowymi usługami świadczonymi przy ich użyciu (np. funkcje płatności zbliżeniowych itp.)“. – Maciej Miłostan / PCSS, IChB PAN (PIONIER CERT), Politechnika Poznańska
„Sądzę, że po przełamaniu pewnej bariery nastąpi jeszcze bardziej zdecydowany atak na platformy mobilne.Wydają się one z wielu względów wręcz idealnym celem ataku.” – Mirosław Maj / Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, ComCERT SA
Opinie ostrzegające o zagrożeniach na platformę Android pojawiają się oczywiście nie tylko wśród ekspertów polskich.
Jurij Namiestnikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab:
„Prawie połowa (49%) szkodliwych plików atakujących urządzenia z Androidem to wielofunkcyjne trojany kradnące dane z telefonów (kontakty, adresy e-mail, numery telefonów itd.), potrafiące pobierać dodatkowe moduły z serwerów kontrolowanych przez cyberprzestępców.
Jedną czwartą wykrytych szkodników dla Androida stanowią trojany SMS. Programy te kradną pieniądze z kont ofiar poprzez wysyłanie wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie bez wiedzy i zgody właściciela smartfona. Kilka lat temu trojany te można było znaleźć jedynie w państwach byłego Związku Radzieckiego, w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Chinach. Obecnie rozprzestrzeniają się na całym świecie.
W najbliższej przyszłości spodziewamy się nie tylko większej liczby szkodliwych programów, ale również skuteczniejszych i groźniejszych aplikacji atakujących Androida. Na podstawie aktualnych trendów należy spodziewać się, że cyberprzestępcy wkrótce skoncentrują się na bardziej spersonalizowanych atakach. Wykorzystywane będą głównie szkodliwe programy polujące na poufne dane umożliwiające kradzież pieniędzy z kart kredytowych użytkowników. ”.
W kontekście powyższych informacji warto zobaczyć film Trend Micro z Rikiem Fergusonem. Polecamy obejrzeć film do końca. Pokazuje w przystępny sposób, że szpiegowanie przy pomocy np. smartfona nigdy nie było tak łatwe. Twój telefon dzięki prostej aplikacja może przekształcić się w narzędzie szpiegujące w rękach przestępców, przy użyciu najnowszej technologi nagrywać Twoje rozmowy, wykradać Twoje wiadomości tekstowe i szpiegować Twoje prywatne spotkania. Ciekawostka – film został nakręcony w Polsce.