Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń w mediach
Oszuści coraz częściej stosują metodę „na pracownika banku”
Jeżeli ktoś pyta nas o login do systemu bankowości elektronicznej i pyta nas na przykład o też o hasło, to nie. Nigdy o coś takiego pracownik banku nie zapyta – mówił w materiale „Faktów” TVN Cyprian Gutkowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
„Nie mamy zbyt wielkiego czucia cyberbezpieczeństwa”
Jako państwo powinniśmy stworzyć odpowiednie ramy prawne, ramy do współpracy instytucji zajmujących się zapewnieniem cyberbezpieczeństwa – mówił w TVN24 Cyprian Gutkowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Konflikt nie tylko militarny. Cyberaspekty wojny.
U naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna. Taka sytuacja nie napawa optymizmem. Słyszymy także, że dzisiejsze działania wojenne nie ograniczają się wyłącznie do działań konwencjonalnych. Wojna hybrydowa – to słowo było wyszukiwane w Google 14 800 razy na przestrzeni miesiąca. Towarzyszą mu także frazy dezinformacja czy wojna informacyjna. Co kryje się za tymi wszystkimi działaniami? Jak wyglądają działania wojenne w Internecie i czy jesteśmy na nie przygotowani? Te tematy poruszymy w rozmowie z Mirosławem Majem, osobą zasłużoną dla cyberbezpieczeństwa w naszym kraju i za granicą. Wieloletni kierownik CERT Polska, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, współzałożyciel i wiceprezes ComCERT SA, wykładowca na wielu uczelniach, ekspert Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Aktywnie uczestniczył w powstawaniu CERT-ów w Polsce i za granicą. Zatem, jak wyglądają cyberaspekty wojny? Zapraszam do słuchania podcastu!
Maj: Widzimy nasilenie ataków w sieci. Sobolewski: Trwa też wojna w gospodarce
Obecna sytuacja zasadniczo różni od normalnych warunków. Mamy nasilenia sygnałów o atakach w cyberprzestrzeni. Musimy liczyć się z tym, że działania te będą się jeszcze nasilać, również w obszarach krytycznych. Trzeba się na to przygotować – mówi w programie Rzecz o Biznesie Mirosław Maj, wiceprezes firmy ComCert z grupy Asseco.
Wojna na Ukrainie: czy możemy spodziewać się ataku hakerskiego ze strony Rosji? Cyprian Gutkowski
Cyprian Gutkowski na antenie programu Polska na serio – Polityka skomentował toczącą się wojnę w cyberprzestrzeni w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.
Wojna trwa również w cyberprzestrzeni. Mirosław Maj: Rosja odpowie atakami
– W reakcji na międzynarodowe sankcje Rosja odpowie cybernetycznymi atakami, musimy być na to przygotowani – przestrzegał w Polskim Radiu 24 Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Metawersum atrakcyjny dla biznesu i inwestorów. Jego rozwój mogą zatrzymać związane z nim zagrożenia
Od grudnia użytkownicy z USA i Kanady mogą korzystać z aplikacji Horizon Worlds, która jest platformą spotkań towarzyskich i rozrywki oraz stanowi zaczyn wirtualnego świata. To właśnie Meta (dawniej Facebook) chce być liderem w jego budowaniu. Według analityków przychody rynku usług i technologii związanych z metawersum w najbliższych latach powiększą się niemal osiemnastokrotnie. Coraz więcej firm upatruje w tym segmencie szans na biznesowy sukces. Przenoszą się do niego także inwestorzy. Pytanie jednak, czy nie zatrzymają ich związane z metawersum zagrożenia.
Wraz z rozwojem projektu metawersum, czyli budowy alternatywnego, cyfrowego wymiaru, do którego będziemy przenosić różnego rodzaju życiowe aktywności, może się rozwijać zjawisko „metaprzestępczości”. – Ten termin dziś nie funkcjonuje, ale możliwe, że pojawi się nowa klasa zagrożeń, których dzisiaj nie potrafimy sobie nawet wyobrazić – mówi Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. To z kolei oznacza szereg wyzwań związanych z regulacją tego obszaru i nadzorem nad nim oraz rodzi szereg pytań o bezpieczeństwo użytkowników, szczególnie tych najmłodszych.
Cyberatak na Ukrainie dwa lata „poza radarami”: nowy malware VERMIN [ANALIZA]
Na koniec stycznia zespół identyfikacji zagrożeń Palo Alto Networks Unit 42 odkrył nową rodzinę złośliwego oprogramowania (malware), napisanego z wykorzystaniem platformy programistycznej Microsoft .NET Framework. Sami autorzy nazwali ją VERMIN. Jest to zdalne narzędzie zarządzania, czyli tzw. RAT (Remote Access Tool). Zidentyfikowane zagrożenie jest określane jest też jako zaawansowana wersja złośliwego oprogramowania szpiegującego QuasarRAT. Całe zajście skomentowali dla CyberDefence24.pl Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń i Maciej Ostasz z Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji.
W programie Minęła Dwudziesta o wojnie informacyjnej prowadzonej wobec Polski
O wojnie informacyjnej prowadzonej wobec Polski i bezpieczeństwie cybernetycznym mówi Kamil Basaj – Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń. (Na końcu programu od 0:49)
Porozumienie o współpracy Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń i WAT
Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie podpisały porozumienie o współpracy. W ramach porozumienia partnerzy będą realizować wspólnie projekty badawczo – rozwojowe, a także animować sieć współpracy, mającą na celu efektywniejsze wykorzystanie potencjału naukowego i kadrowego obu stron.
SKANER Cyberdefence24. Mirosław Maj: „W MON istnieje spójna koncepcja cyberwojsk”
SKANER CYBERDEFENCE24: Gościem odcinka był Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, który opowiedział o koncepcji cyberwojsk stworzonej w MON.
Propagandowe żniwa w Polsce. Czas uspokoić emocje
Warszawa znalazła się w trudnej sytuacji na arenie międzynarodowej. Przy nowych wyzwaniach komunikacyjnych współczesności nie można zapominać, że wszystkie spory wewnętrzne mogą łatwo stać się narzędziem w rękach zewnętrznych podmiotów. W tym samym bowiem czasie, kiedy zmienia się środowisko informacyjne i technologiczne, nie zmienia się położenie geograficzne i zasady geopolitycznych gier.
Fałszywy mail na stronie ambasady RP w Iraku. Cena za wizę? Do negocjacji
Fałszywy adres e-mail, który mógł służyć do wyłudzania danych lub za którym mogli kryć się fałszerze wiz, przez cztery lata widniał na stronie ambasady RP w Bagdadzie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, gdy dowiedziało się o tym od dziennikarza portalu tvn24.pl, natychmiast odcięło dostęp do strony i… nabrało wody w usta.
Czy Polska ma skuteczne narzędzia do walki z fake newsami Rosjan?
W Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie unijnej grupy do walki z rosyjskimi fake newsami. Jakie są jej zadania i czy będzie potrafiła ograniczyć rozsiewanie fałszywych informacji? Gośćmi audycji Spojrzenie na wschód byli Kamil Basaj z fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń i Wojciech Pokora, dziennikarz Polskiego Radia Lublin, StopFake Polska.
Trzy niezależne zespoły specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem IT odkryły, że większość współczesnych procesorów, stosowanych w urządzeniach mobilnych i urządzeniach Internetu Rzeczy, jest podatnych na kradzież informacji. Część producentów urządzeń wydała już odpowiednie aktualizacje, które minimalizują ryzyko przejęcia kontroli nad urządzeniem. Eksperci zalecają, by użytkownicy bezzwłocznie zaktualizowali swoje urządzenia.
Tagung über „Cyber-Aktivitäten und Bedrohungen” an der Landesverteidigungsakademie
Wien, 28. November 2017 – Unter dem Titel „Cyber Activities: A New Space for Warfare, Rivalry and Disinformation” fand am Dienstag eine hochkarätig besetzte Tagung an der Landesverteidigungsakademie in Wien statt.
The Czech Centre for Investigative Journalism analysed the information war in the Visegrad Group countries
Dezinformacja jest środkiem, a nie celem Rosji
Celem rosyjskich działań dezinformacyjnych jest wpłynięcie na efekt procesu przetwarzania zespołów danych i bodźców w wymiarze kognitywnym atakowanego obiektu – pisze Kamil Basaj na portalu Cybersecurity.org
Ekspert: Coraz większa część konfliktów odbywa się w cyberprzestrzeni
Największe państwa na świecie organizują cyberoddziały i wiedzą, że coraz większa część konfliktów odbywa się w cyberprzestrzeni – powiedział PAP prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Mirosław Maj. Podkreślił, że cyberprzestrzeń jest kolejnym polem prowadzenia wrogich działań, „tak samo jak ląd, powietrze, woda czy kosmos”.
Szkodliwa aplikacja, atakująca telefony z systemem z Android, może wywołać spustoszenie nie tylko na naszym telefonie, ale przede wszystkim na naszym koncie. O tym, na co należy uważać i jak się chronić, opowiadał w programie „Biznes dla Ludzi” Przemysław Szulecki z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Ochrona cybernetyczna to konieczność. „Atak może sparaliżować państwo”
– To najwyższy czas na budowę wojsk obrony w cyberprzestrzeni, wojsk cybernetycznych. To jest nie tylko potrzeba chwili – podkreśla ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa Mirosław Maj w rozmowie z Portalem PolskieRadio.pl
Mirosław Maj: Zdefiniowano 42 zdolności dla osiągnięcia gotowości w cyberprzestrzeni
Doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Obrony Narodowej Mirosław Maj zaprezentował na Konferencji CYBER SEC w Krakowie szczegóły powstania koncepcji nowych sił dedykowanych do działania w cyberprzestrzeni.
Polityczna cybertarcza nad Polską. Na stworzenie nowej jednostki resort obrony ma 2 mld zł.
W ciągu dwóch lat ma powstać specjalna jednostka złożona z tysiąca specjalistów, którzy będą chronić kraj przed atakami przy użyciu broni XXI w
Referendum w Katalonii jako narzędzie rosyjskiej propagandy i dezinformacji [ANALIZA]
Sytuacja w Hiszpanii jest szeroko komentowana we wszystkich mediach światowych. Wykorzystanie sugestywnych elementów graficznych i audiowizualnych, tworzenie chaosu informacyjnego oraz odwoływanie się do emocji stały się narzędziami do budowania alternatywnej rzeczywistości informacyjnej.
Z raportu organizacji Freedom House wynika, że ponad 2/3 wszystkich użytkowników internetu na świecie jest inwigilowanych. Do monitorowania internautów służą już nie tylko media społecznościowe, lecz także coraz częściej urządzenia z kategorii internetu rzeczy. Za główną przyczynę rosnącej fali inwigilacji podaje się szerzący terroryzm.
Rosja-Polska-Ukraina – na froncie propagandowej wojny
Zalew fake newsów, podgrzewanie tzw. „wojny pomnikowej”, przedstawianie niezależności energetycznej jako przejawu rusofobii, ataki internetowych trolli, wykorzystanie mniejszości polskiej na Ukrainie, włamania na skrzynki mailowe rządu i opozycji… Specjalnie dla Onetu eksperci ds. manipulacji, cyberbezpieczeństwa i relacji polsko-ukraińskich prognozują, jakie narzędzia mogą zostać wykorzystane przez zewnętrzne podmioty, przede wszystkim Kreml, do destabilizowania sytuacji na linii Warszawa-Kijów.
USA-Chiny. Ataki w cyberprzestrzeni
Chiny prowadzą agresywne działania w cyberprzestrzeni wymierzone w Stany Zjednoczone – pisze amerykański dziennik „The Washington Times”, cytując wypowiedź Michaela Collinsa z CIA. – Być może coś się wydarzyło na linii USA-Chiny, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń albo w innej sferze, a świat wirtualny miał być tylko pretekstem – komentuje dla Onetu Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Skutki wielkiego ataku cybernetycznego odczuły m.in. fabryki, kolej i banki
W piątkowym ataku cybernetycznym ucierpiały fabryki Renault i Nissana, działania hakerów dotknęły też m.in. niemiecką kolej i brytyjską służbę zdrowia.
Wielki atak hakerów w Europie. Renault wstrzymuje produkcję
Kolejna duża firma poszkodowana w wyniku ataku hakerskiego. Renault, francuski producent samochodów, poinformował, że został zmuszony do przerwania produkcji w niektórych fabrykach. Firma nie podała, gdzie wstrzymano prace. Ze źródeł związkowych wiadomo, że jednym z głównych poszkodowanych jest fabryka w Sandouville w Normandii.
Europol: kolejne cyberataki ciągle możliwe
Zagrożenie elektronicznym atakiem – podobnym do tego, do którego doszło w piątek – jest ciągle realne. Takiego zdania jest szef Europejskiego Urzędu Policji – Europolu.
Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń ocenił, że hakerzy, którzy przeprowadzili atak w przynajmniej 99 krajach, kierowali się motywami finansowymi. Zaatakowano między innymi w Chinach, Hiszpanii, we Włoszech, Rosji, w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.
W jakim stopniu kraje Grupy Wyszehradzkiej narażone są na rosyjską propagandę?
Oddziaływanie informacyjne obcych ośrodków, które oddziałują treściami zbieżnymi z propagandą rosyjską, jest widoczne w środowisku informacyjnym we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej – powiedział w audycji „Wyszehradio” Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Atak WannaCrypt blokuje komputery w 99 krajach na świecie. „To zwykli przestępcy, nie terroryści”
Komputery w 99 krajach na świecie zostały zaatakowane oprogramowaniem WannaCrypt blokującym dostęp do danych użytkowników. Wśród celów hakerów znalazły się między innymi brytyjskie szpitale, serwery rosyjskiej administracji i hiszpański operator Telefonica. – To jeden z najbardziej rozległych ataków hakerskich w historii sieci, jego charakter nie jest jeszcze znany.
Trzy pytania do Prezesa Mirosława Maja z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń – str. 64
Cyberatak na klientów Wonga. Co zrobić, jeśli nasze dane mogły wpaść w ręce hakerów?
Mogło dojść do wycieku danych około 22 tysięcy polskich klientów firmy pożyczkowej Wonga.com.
Ekspert: cyberbezpieczeństwo i państwo to całość
Jak donosi New York Times, za cyberataki przeprowadzone pod koniec 2016 roku na polski sektor bankowy, odpowiedzialni są hakerzy z Korei Północnej. O tym, jak zbudować skuteczny system cyberbezpieczeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberzestrzeń.
Forum Cyberbezpieczeństwa. Czy Polska jest bezpieczna?
Spośród 7 mld ludzi żyjących na Ziemi 2 mld korzysta z internetu. W Polsce z sieci korzysta 24 mln. O tym, jak zapewnić cyberbezpieczeństwo i jak bronić się przed cyberprzestępczością, dyskutowali goście „Debaty Jedynki”.