Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa została uchwalona przez Sejm RP 5 lipca 2018 r., 1 sierpnia podpisał ją Prezydent RP, została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP 13 sierpnia br. (Dz. U. 2018 poz. 1560) a następnie 28 sierpnia br. weszła w życie. Jej zadaniem wraz z towarzyszącymi aktami rangi rozporządzeń jest stworzenie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (KSC) w zgodzie z dyrektywą NIS.
Podmioty, które wchodzą w skład krajowego systemu cyberbezpieczeństwa mają za zadanie utworzyć jeden spójny system, który pozwoli na podejmowanie zróżnicowanych ale skutecznych działań mających przeciwdziałać zagrożeniom, jak i zapewniający skuteczne reagowanie na incydenty.
Na tegorocznej konferencji Security Case Study 2018 Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń zaprezentowała mapę przedstawiającą najważniejsze relacje zachodzące pomiędzy podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa i ich obowiązki, mapę, która mamy nadzieję pomoże lepiej zrozumieć ustawę.
Wskazówki dotyczące czytania mapy:
Aby zapoznać się z poszczególnymi relacjami wystarczy najechać kursorem na interesujący Cię podmiot krajowego systemu bez naciskania myszką i chwilę poczekać (kolorowe okręgi na mapie). Z kolei, aby dowiedzieć się więcej o danej relacji, należy przycisnąć na interesujący nas podmiot (okrąg).
- kolorowe okręgi to podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa
- zielone linie wskazują na współpracę pomiędzy poszczególnymi podmiotami
- zielone przerywane linie przedstawiają ewentualną współprace pomiędzy podmiotami
- pomarańczowe linie dotyczą przekazania informacji i danych
- czerwone linie obejmują proces obsługi incydentu
- niebieskie linie to przekazanie rekomendacji
PRZEJDŹ DO MAPY
.
Śledź na:
TT: @cybsecurity_org
Facebook: @FundacjaBezpiecznaCyberprzestrzen
In: /cybersecurity-foundation/