Osoby mające styczność ze współczesnymi produktami online na pewno napotkały na fenomen płatnych skórek do przedmiotów, których „wartość” sięga od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Co sprawia, że takie wirtualne skórki są kupowane? Ludzie lubią poczuć się wyjątkowi i wyróżnić się czymś, co jest niedostępne dla szerszego grona. Takim wysokim progiem wejścia w posiadanie unikalnej grafiki właśnie jest często wywindowana cena.
Kiedy to się wszystko zaczęło?
W 2012 r. amerykański wydawca Valve wydał wieloosobową grę online o nazwie Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO), która umożliwiała posiadanie tzw. skórek, dzięki którym gracz mógł dostosować swoje wyposażenie. Chociaż nie dawały graczowi przewagi w grze, skórki CS:GO stały się popularnymi przedmiotami kolekcjonerskimi, wymienianymi przez użytkowników na platformie internetowej Valve – Steam.
Dzięki milionom transakcji wykonywanych codziennie, skórki stały się formą wirtualnej waluty, którą wszyscy (osoby dorosłe oraz te niepełnoletnie) mogą kupować i handlować. W tym samym czasie strony internetowe osób trzecich zaczęły oferować użytkownikom Steam możliwość grania za pomocą swoich skórek, obstawiając mecze e-sportowe lub gry kasynowe, takie jak ruletka.
Żadna z tych witryn, w tym Steam, nie obsługuje niezawodnych procesów weryfikacji wieku. W związku z tym dzieci mogą uzyskać do nich dostęp za pomocą karty kredytowej osoby dorosłej, płacąc za pomocą BitCoina lub łącząc się z kontem PayPal. Czasami firma Valve interweniuje nakazując zaprzestania działalności witryn hazardowych, ale nadal obsługuje otwarty interfejs API, który ułatwia obsługę takim portalom. W międzyczasie wciąż pojawiają się nowe strony z grami hazardowymi, które są obecnie globalnym przemysłem o wartości wielu miliardów złotych. Łatwość powiązania po API takich platform hazardowych prowadzi do wielu oszustw, np. kradzieży tych wirtualnych dóbr, które bywają bardzo kosztowne i mogą być sprzedane po niższej cenie za prawdziwą gotówkę przez przestępców.
Oszustwa i zagrożenia związane z handlem wirtualnymi skórkami
W grach online ostatnio popularne jest losowanie takich unikatowych skórek o różnej wartości za pomocą tzw. skrzynek (loot box-ów). Skrzynie te są płatne i pozwalają nam na uzyskanie przedmiotu o losowej wartości. Można je zakupić bezpośrednio w grze, w którą gramy. Oszuści wykorzystują chęć ludzi na zwiększenie swoich szans w takich losowaniach i namawiają ich do losowań po stronie wystawionej przez nich usługi. Strony te pozwalają na wrzucenie swoich skórek do puli, dzięki której będą mogli rzekomo wylosować skórki o wysokiej wartości. Algorytm działania takiej strony jest z reguły ustawiony tak, aby dawała złudne poczucie wygrywania skórek o niskiej wartości w celu jak największego opróżnienia gracza z jego „majątku”.
Czy takie przedmioty mają realną wartość i czy jesteśmy zagrożeni tym zjawiskiem nawet jeśli nie gramy w gry?
Nawet jeśli sami osobiście nie gramy w tego typu gry online to zapewne spora część dzieci już tak. Jeżeli nasze dziecko wpadnie w sidła hazardu i manipulacji ubranej w obiecujące wirtualne dobra może ucierpieć również na tym nasz portfel. Nieświadomie prezentując naszemu dziecku tego typu skórki możemy się przyczynić do jego skłonności hazardowych i potencjalnych strat finansowych.
Osoby posiadające wartościowe skórki na swoich profilach często lądują na celowniku oszustów, którzy mogą wyłudzić dane od naszego dziecka, zainfekować jego maszynę w celu zdobycia tych przedmiotów lub wciągnąć w niepozorny internetowy hazard, który ostatecznie prowadzi do utraty tych przedmiotów – czyli koniec końców zainwestowanych w nie pieniędzy.
Podsumowując, starajmy się wziąć pod uwagę powyższe czynniki i potencjalne ryzyko związane z kolekcjonowaniem takich wirtualnych dóbr. Niezależnie, czy robimy to osobiście czy robi to nasze dziecko lub członek rodziny. Związane z tym fenomenem jest ryzyko utraty naszych pieniędzy w bezpośredni sposób, taki jak infekcja naszej maszyny, ataki socjotechniczne lub w bardziej „wyrafinowany” sposób – taki jak złudne strony hazardowe.
Autor: Kajetan Kupaj