Idea Cyberarmii
Polska powinna powołać „cyberarmię ochotników”. Sama idea – zakładająca włączenie się środowisk hakerskich we wsparcie działań na rzecz obrony kraju nie jest nowością. Cywile, którzy wspierają struktury swojego państwa w razie konfliktu w cyberprzestrzeni istnieją w wielu państwach.
Podobne formacje istnieją m.in. w Estonii – Estonian Defence League’s Cyber Unit – jest to ochotnicza jednostka do wykrywania i zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni państwa czy na Łotwie.
Polska powinna powołać „cyberarmię ochotników”?
Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń już w najbliższy poniedziałek (25.05.2015) na konferencji Confidence 2015 podejmie dyskusję na temat przedsięwzięcia polegającego na stworzeniu dodatkowej formacji działającej w obszarze cyberbezpieczeństwa. Co jest zapowiedzią rozwijania projektu o czym więcej na na konferencji we wrześniu Security Case Study 2015.
Obszary cyberzagrożeń
Kluczowymi obszarami, w których można spodziewać się cyberzagrożeń są: obszar propagandowy, ataki na infrastrukturę krytyczną oraz ataki skierowane na istotne serwisy masowe (tj. bankowość internetowa, portale społecznościowe). Istotne i i konieczne jest stworzenie jednostki odpowiedzialnej za szeroko rozumiane zabezpieczenia cyberprzestrzeni RP, nie jest to możliwe bez kompatybilnej współpracy w strukturze cyberbezpieczeństwa. Koncepcja z pewnością odpowiada na aktualne zapotrzebowanie i jest istotną inicjatywą w budowaniu bezpieczniejszej cyberprzestrzeni RP.
Powiązane:
Polska powinna powołać „ochotniczą cyberarmię”