Raport – Największe Zagrożenia Dla Bezpieczeństwa w Internecie w 2016 Roku

cover

O Raporcie – „Największe Zagrożenia Dla Bezpieczeństwa w Internecie w 2016 Roku”.

Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń już po raz czwarty przygotowała raport o zagrożeniach czyhających w sieci Internet. Początek roku to zwykle podsumowanie tego co było i pierwsza próba przygotowania się na to co może nastąpić. Wiele firm na podstawie opracowań i przewidywań własnych lub zewnętrznych przeprowadza w tym czasie analizy tego co działo się w minionym roku i jednocześnie, planuje budżety i działania strategiczne dotyczące wejścia w nadchodzący rok. Podobnie jest, jeśli chodzi o branżę cyberbezpieczeństwa.

Tradycyjnie więc przygotowaliśmy dla Państwa raport, w którym chcemy przedstawić najbardziej prawdopodobne i najbardziej groźne zjawiska w cyberprzestrzeni jakie mogą się pojawić
w nadchodzącym roku.

Na wstępie zamieszczamy podsumowanie tego co zdarzyło się w roku 2015. Przedstawimy również przewidywania w dalszej części tego raportu, chcemy uczulić na to, co potencjalnie najgroźniejsze. Naszym celem jest aby raport ten był pomocny w działaniach na rzecz minimalizacji ryzyka działań w cyberprzestrzeni. Specjaliści od zarządzania ryzykiem szczególnie mogą z niego skorzystać, chociażby dzięki wartościowaniu poszczególnych zagrożeń.

INFOGRAFIKA_Kalendarz_2015

Przygotowany raport na temat prognoz dotyczących zagrożeń teleinformatycznych w 2016 roku jest czwartą edycją tego raportu po edycjach dotyczących roku 2013, 2014 i 2015. Jednocześnie jest pierwszym tego typu raportem, na wyniki którego składają się z głosy polskich specjalistów ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego. Dotychczas przy analizie tego co może być groźne w nadchodzącym okresie korzystaliśmy z opinii innych podmiotów i specjalistów z zagranicy.

[bctt tweet=”Największe Zagrożenia Dla Bezpieczeństwa w Internecie w 2016 Roku”]

Pobierz prezentację na Slide Share:

Screen Shot 2016-02-18 at 16.03.07

 

Prawdopodobienstwo-powszechnego-wystapienia-zagrozen

Podejście, które zaproponowaliśmy w naszym badaniu, tj. ocena zarówno prawdopodobieństwa
powszechnego wystąpienia zagrożeń jak i ocena ewentualnych skutków jego zajścia, pozwoliło nam na stworzenie prostej analizy ryzyka zagrożeń w 2016 roku. Zgodnie z prostą metodyką analizy ryzyka, najgroźniejsze są te zagrożenia których prawdopodobieństwo wystąpienia jest duże a spowodowane straty poważne. Wśród nich znajdują się takie jak:

        APT – ataki ukierunkowane na organizacje, połączone ze spear phishingiem
      •   Wycieki baz danych zawierających dane osobowe, hasła, nr kart kredytowych, itd.
      •   Akcje cyberszpiegowskie na tle politycznym
      •   Cyberkonflikty pomiędzy państwami powiązane z atakami dedykowanymi
      •   Ataki na systemy sterowania przemysłowego ICS/SCADA
      •   Zagrożenia dla platformy Android

Wyniki ankiety wskazują na to, że w dopiero co rozpoczętym roku powinniśmy w szczególny sposób obawiać się zagrożeń związanych z dedykowanymi, zaawansowanymi atakami o poważnych konsekwencjach. Chodzi głównie o ataki na duże przedsiębiorstwa i podmioty administracji państwowej. Skala przewidywań dotyczących tych drugich jest na tyle duża, że można wysnuć wniosek, że zagrożenia dla całości infrastruktury teleinformatycznej państwa to największe wyzwanie. Z pewnością ostatnie lata nie przyniosły tu dobrych informacji, co podsumowali autorzy raportu Najwyższej Izby Kontroli z czerwca 2015 roku. Pozostaje mieć nadzieje, że pojawiające się głosy ze strony administracji państwowej, wskazującej na priorytetowe działania w obszarze cyberbezpieczeństwa, zostaną poparte doświadczeniami roku 2016.

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z RAPORTEM

 

Powiązane artykuły:

Raport – Największe Zagrożenia Dla Bezpieczeństwa w Internecie w 2015 Roku
Największe zagrożenia dla bezpieczeństwa w internecie w 2014 r. Głos polskich ekspertów.
Raport – największe zagrożenia dla bezpieczeństwa w internecie w roku 2013.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania Fundacji Bezpieczna Cyberprestrzeń jako źródła.

 

Share Button